O SBP  |  Historia  |   Struktura  |  Kalendarium  |  Aktualności  |  Praca |  Publikacje    | Galeria  |  Linki  
 

Pielgrzymka Bibliotekarzy Ziemia Lwowska – Wołyń - Podole

Relacja z Pielgrzymki Bibliotekarzy
Ziemia Lwowska – Wołyń - Podole

GALERIA ZDJĘĆ

    W tym roku Duszpasterstwo Bibliotekarzy postanowiło uczcić święto swojego patrona w Kolegiacie Św. Wawrzyńca w Żółkwi. W związku z tym w dniach 5.08-12.08.2007 wraz z naszym Kapelanem ks. Maciejem Kwietniem wyruszyliśmy na pielgrzymkę na Ukrainę. Organizatorem wyprawy było Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne FRATER z Bydgoszczy.

   Trasa wiodła przez Olesko – miejsce urodzenia króla Jana Sobieskiego, Podhorce – tu zobaczyliśmy zrujnowany, ale nadal piękny zamek, niegdyś rezydencję magnacką Koniecpolskich z XVII wieku.
   Kolejnym etapem naszej podróży był Poczajów ze swą przepiękną Ławrą – Sanktuarium Maryjnym. Jest to unikalny w skali światowej zespół cerkwi, ze wspaniałymi mozaikami, które zdobią zewnętrzne fasady, jak i wnętrza świątyń. Z Poczajowa udaliśmy się do Krzemieńca. Tu spacerowaliśmy śladami Słowackiego. Zwiedzaliśmy muzeum jego imienia oraz Liceum Krzemienieckie. Oglądaliśmy panoramę miasta z Góry Zamkowej.
    Następnego dnia po mszy św. udaliśmy się do Zbaraża zwiedzając po drodze Kościół Benedyktynów i zamek w Wiśniewcu. Zahaczyliśmy o Skałę Podolską i w ruinach szesnastowiecznego zamku śpiewaliśmy przy wtórze gitary ukraińskie pieśni. Wieczorem dotarliśmy do miasta legendy – Kamieńca Podolskiego, fantastycznie położonego nad rzeką Smotrycz.
   Następnego dnia zwiedzaliśmy twierdzę w Chocimiu i oglądaliśmy wspaniałe widoki – z powodu deszczu nie udał się nam piknik nad Dniestrem. Wracając do Kamieńca zatrzymaliśmy się w Okopach, gdzie zobaczyliśmy ruiny Kościoła Św. Trójcy, a z Polskiego Wzgórza resztę kamiennej baszty Pułaskiego.
   Piątego dnia rano wyruszyliśmy do Lwowa, wjechaliśmy na chwilę do Trembowli, gdzie odbyliśmy krótki spacer po mieście.Do Lwowa zawitaliśmy w godzinach popołudniowych. Zrobiliśmy objazd miasta i wdrapaliśmy się na Wysoki Zamek i Kopiec Unii Lubelskiej, skąd podziwialiśmy panoramę miasta.
Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na kolację, którą uświetnili swoimi występami artyści z „Lwowskiej Fali”. Koncert ten wprowadził nas w klimat miasta, w którym mieliśmy spędzić czas do końca pielgrzymki.
   10 sierpnia w dniu święta św. Wawrzyńca udaliśmy się do Żółkwi, gdzie w Kolegiacie odbyła się uroczysta msza z udziałem duchownych katolickich, grekokatolickich i prawosławnych. Następnie zwiedziliśmy miasto i na godzinę 15.00 udaliśmy się na zwiedzanie dawnej Biblioteki Ossolińskich, a obecnie Biblioteki Ukraińskiej Akademii Nauk im. W. Stefanyka.
   Sobotę – ostatni dzień pobytu we Lwowie poświęciliśmy na zwiedzanie najpiękniejszych zakątków miasta, jak i Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich, gdzie na grobach złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.
   Pielgrzymka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i była niewątpliwie udana. Poznaliśmy nowych przyjaciół – mieszkaliśmy bowiem u polskich rodzin. Jedni mieli lepsze warunki, inni gorsze, ale zawsze przyjmowano nas serdecznie i bardzo gościnnie. Gospodarze dzielili się z nami, tym co mieli najlepszego. Doprawdy – nie wiem jak inni – ale ja i moje koleżanki z Biblioteki AMG, czułyśmy się jak długo oczekiwany gość. Czujemy niedosyt.
   8 dni to zbyt mało, aby dobrze poznać Ukrainę, jej kulturę i ludzi. Teraz kiedy przetarliśmy szlak i ktoś chcący poszerzyć swoje informacje na temat Lwowa może sam ruszyć na zwiedzanie i poznawanie Kresów.
Można też wejść na stronę www.Lwow.com.pl i doczytać, stronę tę redaguje p. Stanisław Kosiedowski.