Dzięki Biblioteka Gdynia, jak co roku jesienią, mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się z laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA 2018.W tym roku spotkania miały formę "minidyskusji literackich". Oprócz wyłonionych w sierpniu laureatów: Pawła Sołtysa, Sławy Lisieckiej, Dominika Bielickiego oraz Krzysztofa Mrowcewicza, do rozmów zaproszono dodatkowych gości.
I. O poezji zaangażowanej.
Czy dzisiejsza poezja jest zaangażowana? Czy poeci i poetki bywają aktywistami i chcą zmieniać świat? Dominik Bielicki, autor nagrodzonych Nagrodą Literacką GDYNIA wierszy “Pawilony” i Ilona Witkowska zmierzyli się z tymi (i nie tylko tymi) pytaniami.
II. Gdzie zaczyna się proza?
Czy Państwo też mówią prozą? A może mówimy poezją? Gdzie kończy się poezja, a zaczyna proza? Do dyskusji zaprosiliśmy nagrodzonego Nagrodą Literacką GDYNIA za “Mikrotyki” Pawła Sołtysa i poetkę - ale też nominowaną do GDYNI prozaiczkę - Joannę Lech. Poszukaliśmy wspólnie sztuczek i mikrotyków.
III. Zawód: tłumacz
Czy tłumacz jest rzemieślnikiem czy “drugim” autorem książki? Ile jest z tłumacza w przełożonym dziele? Wreszcie – czy tłumacz czuje się doceniany? Czy pisarze mają wpływ na to jak tłumaczone jest ich dzieło? Jak wygląda współpraca tłumaczy z autorami? Na te i inne pytania odpowiedzieli: laureatka Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii przekład – Sława Lisiecka ("Chodzenie. Amras" Thomasa Bernharda) oraz tłumaczony na wiele języków, również laureat GDYNI w kategorii eseistyka, Stefan Chwin.
IV. Czym właściwie jest esej?
Rozmawialiśmy z wyróznionym Nagrodą Literacką GDYNIA, Krzysztofem Mrowcewiczem, autorem “Rękopisu znalezionego na ścianie” i ekspertką od polskiego eseju Żanetą Nalewajk-Turecką (UW). Gości zapytaliśmy o to, czym jest esej. Poszukaliśmy definicji i porozmawialiśmy o historii tego efemerycznego gatunku. Przyjrzeliśmy się książkom nominowanym i nagradzanym GDYNIĄ w tej kategorii.
Spotkania poprowadził Wojciech Szot (współautor bloga Kurzojady). Wszystkie minidyskuje odbyły się w Bibliotece z Pasją, jednej z filii Biblioteki Gdynia.