Nagroda Literacka GDYNIA wspiera eseistów!

Nagroda Literacka GDYNIA wspiera eseistów!
"Czy «moc obrazów» trwa? Czy są widzialne i widziane? Czy zachowują siły uwodzicielskie i perswazyjne? Okazuje się, że aby doznać obrazy i poczuć nienawiść, nie potrzeba bluźnierczych obrazów widzieć. Protest wzbudzają rzeczy niewidziane, lecz o których usłyszano, że są bluźniercze i obrazoburcze" - pisze w tekście zatytułowanym „Obrazy i zabobony” Maria Poprzęcka, laureatka Nagrody Literackiej GDYNIA 2009 za „Inne obrazy”. Zapraszamy do lektury!
http://www.dwutygodnik.com/artykul/7287-obrazy-i-zabobony.html

Tekst powstał w ramach inauguracji współpracy Nagrody Literackiej GDYNIA i magazynu dwutygodnik.com. GDYNIA od samego początku swojego istnienia honoruje na równi eseistów, poetów i prozaików, a od trzech lat również tłumaczy. W czasach mediów społecznościowych, stabloidyzowanych „gorących newsów” i informacji prasowych dezaktualizujących się w przeciągu kilku godzin od publikacji, to właśnie esej wydaje się być tym gatunkiem literackim, który wymaga szczególnego docenienia. By chronić ten zagrożony gatunek, na łamach dwutygodnik.com zaproponujemy Czytelnikom teksty wybitnych eseistów. Teksty, które pozwalają dowiedzieć się więcej o świecie, w którym żyjemy i ten świat lepiej rozumieć. 
 
W cyklu „Zabobony” znani eseiści będą pisać o pojęciach i hasłach, które zawładnęły debatą publiczną, krytyką artystyczną i tekstami kultury. „Transgresja”, „Inny”, „postprawda” – wierzymy, że kryje się za nimi realność, ale może wcale tak nie jest? Może wszystkie te pojęcia stwarzają jedynie fikcyjne pole porozumienia, fałszywe konsensusy czy pola walki? Czy da się obalić ukryte za nimi myślowe przesądy? Postaramy się odczarować niektóre z nich.