Szósta edycja Nagrody Literackiej Gdynia przyniosła werdykty szczęśliwe dla czworga autorów. Zgodnie z zapowiedzią jurorów, przyznano tradycyjnie trzy laury w kategoriach proza, poezja, eseistyka, ale ponadto, Gdynia ponownie wyłoniła laureata „Nagrody Osobnej”. Nazwiska zwycięzców to odpowiednio: Justyna Bargielska, Ewa Lipska, Stefan Chwin oraz Andrzej Sosnowski.
Pod względem liczby zgłoszeń tegoroczna edycja Nagrody wyraźnie pobiła rekord sprzed kilkunastu miesięcy. Po raz pierwszy w historii gdyńskiego lauru została przekroczona granica dwudziestu „kandydatów” przypadających na jedną nominację (308 książek). – Szukaliśmy rzeczy oryginalnych, atrakcyjnych, mówiących coś ważnego i we własnym przekonaniu – znaleźliśmy. Każdą z kategorii reprezentują utwory pod wieloma względami bardzo się różniące, lecz podobnie niezwykłe – podsumowuje Przewodniczący Kapituły NLG, prof. Piotr Śliwiński.
15 nominacji oraz cztery Nagrody zostały wręczone podczas Gali Finałowej (18 czerwca), która była zwieńczeniem festiwalu „Literaturomanie – Dni Nagrody Literackiej Gdynia”. – W tym roku nasi liczni Goście z całej Polski zostali zaskoczeni nową scenografią do wydarzeń festiwalowych i galowych. To Gdyńskie Miasteczko Literackie, które wywołało ich bardzo pozytywne reakcje, tak samą zresztą jak w przypadku mieszkańców Trójmiasta przybywających na festiwal. Mawiano nawet o nowej jakości dla wydarzeń literackich – przekonuje Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, która odpowiada za wszystkie przedsięwzięcia związane z Nagrodą Literacką Gdynia.
Jakość to też jedno z głównych kryteriów oceny Kapituły Nagrody. Wskazała ona drugi rok z rzędu (!) na Justynę Bargielską, która po laurze za wiersze, tym razem usłyszała mnóstwo komplementów nt. Jej twórczości prozatorskiej, a konkretnie „Obsoletek”. W przypadku kategorii „poezja” statuetka, tzw. „Gdyńska Kostka Literacka” z rąk Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka trafiła do Ewy Lipskiej za tomik „Pogłos”. Po raz pierwszy w historii Nagrody w gronie zwycięzców znalazł się też reprezentant Trójmiasta. Wielkie uznanie jurorów zyskał esej prof. Stefana Chwina, pt: „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni”. Specjalna „Nagroda Osobna”, która jest laurem przyznawanym przez Kapitułę nieregularnie, tym razem trafiła do Andrzeja Sosnowskiego w dowód podziwu dla jego poetyckich dokonań z naciskiem na ostatni tomik „Poems”. Troje laureatów w kategoriach otrzyma również po 50 tysięcy zł, natomiast wyróżnienie specjalne to gratyfikacja w kwocie 10 tysięcy zł.
Trójmiejska publiczność już jesienią bieżącego roku będzie miała sposobność ponownie porozmawiać z czworgiem literatów wymienionych powyżej. Uda się to za sprawą już planowanych „Jesiennych Spotkań z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2011”.
LAUREACI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2011
POEZJA
EWA LIPSKA, POGŁOS, WYDAWNICTWO LITERACKIE
PROZA
JUSTYNA BARGIELSKA, OBSOLETKI, WYDAWNICTWO CZARNE
ESEISTYKA
STEFAN CHWIN, SAMOBÓJSTWO JAKO DOŚWIADCZENIE WYOBRAŹNI, WYDAWNICTWO TYTUŁ
NAGRODA OSOBNA
ANDRZEJ SOSNOWSKI, POEMS, BIURO LITERACKIE